BİLGİSAYAR NASIL ÖĞRENİLİR?

Bilgisayar öğrenmeye başlamak için bizlere lazım olacak ilk şeyler istek ve azim olacaktır.Eğer bilgisayarlarla uğraşmayı seviyorsak ,onudoğru kullanmayı öğrenmemiz gerekir ve bir plan dahilinde yola çıkmamız gerekir ki,gideceğimiz bu yol çok uzun bir yoldur.

Öncelikle bilgisayar kullanmayı kesinlikle gözünüzde büyütmeyin.Unutmayın ki ilkokula başlarken okuma-yazmayı öğrenememeyeceğimizi düşünmemiz gibi üstesinden rahatça gelebileceğiniz basit bir his bu.Yeni şeyler öğrenmeyi seven biri iseniz bilgisayar kullanmayı da öğrenebileceğinizden emin olabilirsiniz.Her yeni konuda olduğu gibi önce gerekli gerekli bilgileri öğrenip sonra da uygulamaya başlıyacaksınız.Bilgisayarın ,ekranında bulunan yazılar aracılığıyla sizinle konuştuğunu düşünün Şayet konuştuğu dili öğrenirseniz onunla anlaşmanız çok kolay olacaktır.

Teknik terimler gözünüzü korkutmasın.Bilgisayar kullanmak için tüm bu terimleri ezberlemenize gerek olmayacak.Gene de siz siz olun yanınızda küçük bir not defteri(bunu herhangibir kelime işlem programını kullanarak ta yapabilirsiniz)bulundurarak bu terimlere alışana kadar not alın.

Herşeyi bir anda öğrenmeye çalışmayın.Az bir bilgi ile de bilgisatarda yapabileceğiniz pek çok şey olabilir.Zaman içersinde bilgilerinizi ve tecrübelerinizi arttırabilirsiniz.

Bilgisayarın başına geçince,yanlış bir şey yapacağımve bilgisayarı bozacağım diye bir korkuya kapılmayın.Eğer uyulması gereken belli kurallara uyarsanız,bilgisayarınızı uzun bir süre kullanabilirsiniz.Fakat bu kurallara uymayıp,bilmeden bilgisayarınızı kurcalamaya kalkarsanız büyük problemlere yol açabilirsiniz.

Yanlış bir tuşa bastığınızı fark ettiğinizdepaniğe kapılmayın.Bilgisayar,hataları kolay giderebileceği niz bir makinadır.

Bilgisayar kullanmayı öğrenirken en temel soruları sormaktan çekinmeyin.Bilgisayar dünyasında çok fazla kısaltmayla karşılaşacaksınız.CPU,CD,PC,RAM gibi...Bunlarla karşılaştıkça ne anlama geldiklerini öğrenmeye çalışın.

Bilgisayarın işlerinizi kolaylaştıracak eğlenceli bir makina olduğunu unutmayın

Şunu da aklınızdan çıkarrmayın:Bugün bilgisayarı çok iyi kullanabilen bir kişi de bir zamanlar bilgisayarlarla ilgili hiç bir şey bilmiyordu!eğer bir kişi bir işi yapıyorsa,bu aslında herkesin o işi yapabileceğini gösterir.Başkaları kullanabiliyorsa,siz neden bilgisayar kullanmayasınız?

Tüm bunları anladıktan sonra gelin bilgisayarı nasıl öğreneceğize dair bir yol haritası çıkaralım kendimize.Burada bizlere lazım olacak ilk şey önümüzde bir işletim sistemi yüklü  bilgisayarın hazırolması.İkinci materyaller ise öğreneceğimiz konular  veya programlar ile ilgili kitapların,cdlerin,dvdlerin veya öteki diğer dökümanların hazırlanması.Tüm bunlar önümüzde hazır ise boş bir kağıda bir plan çıkartmak ve bu planı hiç aksatmadan uygulamaya geçmek.

Burada ilk adım(ben bilgisayar hakkında hiç bilginiz olmadığını varsayarak en baştan anlatacağım).Temel bilgi teknolojilerini öğrenmek ile işe başlıyoruz.Peki nedir bu temel bilgi teknolojileri derseniz.Bu konunun içerisine bilgisayarın tanımı,çeşitleri,kullanım alanları,tarihi,donanım ve yazılım kavramları,bilgisayar virüsleri ver korunma yolları,işetim sistemleri kullanımı ve yönetimi,kelime işlemci programı(genellikle word),elektronik hesap tablosu(genellile Excel),veritabanı programı(genellikle Access),sunu tasarımı programı(genelllikle powerpoint),zaman ve plan yönetimi programı(genellikle Outlook),bilgisayarlar arası veri iletişimi,bilgisayar ağının oluşturulması için gerekli elemanlar.Kullanılacak  çalışma kitabı ise Hayrettin Üçüncü'nün Windows Vista ve office 2007(alfa yayınları) veribilebilir.

İkinci adım iseinternet ve interneti oluşturan teknolojilerin öğrenilmesi.Burada ise interneti tanıma,ağ yapısı ve osi teknolojisi,tcp/ip,ağ oluştuırma,arama motoru kullanımı,ağ güvenliği sayılabilir.Çalışma kitabı ise Bilgisayar ağları(Alfa yayınları).

 Üçüncü adım ise web tasarımı ve programlamayı öğrenmek.İlk olarak HTML dilini sonra sıra ile dhtml ve css,**********,xtml,xml,asp,php ve mysql,Dreamweaver,flash ve action ******,photoshop,coreldraw,freehand,fireworks,quarkXpress,authorware,e-ticaret,ajax,swing,msexpressionweb konularını öğrenebiliriz.Çalışma kitapları web tasarım kılavuzu(Erkan Balaban-Pusula yayıncılık; ajax,swing (alfa yayıncılık).

Dördüncü adım bilgisayar programlama dillerini öğrenmek.Burada ise algoritma ve akış şemalarından başlayıp,visual basic 2005-2008,C.C++,Pascal,Delphi,Java;sql,Sql server veUML konuları öğrenilebilir.Çalışma kitapları ise alfa ve pusula yayıncılıktan adı geçen konularda çıkan kitaplar.

Beşinci adım,microsoft'un son teknolojisi olan .net'in öğrenilmesi.Burada yol haritamıza koyabileceğimiz konular;visual studio,Framework yapısı,vb.net,C++.net,C#,asp.net,ado.net,web veritabanı geliştirme,microsoft.net ve güvenlik.

Daha sonra son adım kendimizi şirketlerin talepleri arasında büyük yer tutan Cisco,Microsoft,java,oracle,ECDL,office specialist gibi sertifika sınavlareına hazırlayarakbizlere gerekli olan sertifikaları edinmek ve kendimizi kanıtlamak.

 Hepinize bu uzun yolculukta başarılar dilerim.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !